Legalábbis nagyon sokan így gondolják. Azok a kutya-, macska-, törpenyúl- és nagy, szőrös pók tulajdonosok viszont, akik már próbálták az állatszőr eltávolító kefénket, jól tudják, hogy a cím csak egy buta sztereotípia – náluk nem szőrös sem az autó, sem a fotel, sem a szőnyeg. Még ilyenkor áprilisban sem, amikor a mi éghajlatunkon a legtöbb szőrt hullajtják az állatok.
A madárpókok vedléséről gyengébb idegzetű olvasóink kedvéért most nem fogunk írni, épp elég érdekességet tartogat az emlősök szőrváltása is. Hiszen itt a tavasz, ilyenkor az emberek a szekrény mélyére rejtik a bundáikat, a kedvenc háziállataik pedig a szőnyeg szálai közé.
Az állatok bundája = multifunkcionális high-tech szuperruha
Háziállataink legnagyobb szerve a bőrük, és pár kivételtől (például a képen látható kínai kopaszkutya) eltekintve szőr borítja őket. Ennek sok funkciója van, nem véletlenül nem lett divat a szőrtelenítés a kutyalányok között:
- Véd az időjárás viszontagságai, a hideg és a meleg ellen – azaz hőszigetel.
- Terjeszti az állat illatanyagait, így segít a kommunikációban.
- Föl is lehet borzolni: ez szintén egy kommunikációs eszköz számukra.
- Segíti az érzékelést: a bajusz és a szemöldök a legtöbb állatfajnál egyfajta emelőként működik: felerősítve juttatja el az ingereket az alattuk található idegsejtbe, így egy átlagos kutya akár a légáramlatok legkisebb megváltozását is képes megérezni a bajsza segítségével.
- Véd a megázás és a hóesés ellen, lepergeti a vizet.
Mitől függ, hogy mikor és mennyit vedlik az állat?
A mikorra könnyű válaszolni: évszakváltáskor, jellemzően évente kétszer, tavasszal és ősszel – így mindig az időjárásnak megfelelően vannak „felöltözve”. A vedlési időszak általában 4-8 héten keresztül tart, de valamennyi szőr egész évben hullik –ezt nevezik szüntelen vedlésnek. Van még egy vedléstípus az időszakos és szüntelen vedlésen kívül: ez az életkorral járó vedlés. A kölykök puha, finom és rövid szőrszálai helyett a felnőtt állatra jellemző, hosszabb, durvább, és sokszor eltérő színű szőrzet jelenik meg.
A levedlett szőr mennyisége elsősorban két tényezőtől függ.
1. Az állat faja és fajtája
Itt nem csak a testméret a meghatározó (bár egy aprócska csivaván nyilvánvalóan kevesebb szőr fér el, mint egy bernáthegyin), és nem is csak a szőrhossz. Egyes kutyafajták például a fedőszőr mellett dús aljszőrzettel rendelkeznek, és minden évben rengeteget vedlenek, akár folyamatosan is.
Keveset vedlő kutyafajták például az uszkár, a portugál vízikutya, az ír vízispániel, egyes bichon fajták, az összes drótszőrű fajta és a kínai meztelen kutya.
A macskák között különösen keveset vedlő fajták az orosz kék macska és a devon rex.
Velük ellentétben kifejezetten sokat vedlik például a spániel, a német juhászkutya, a golden retriver, a tacskó, valamint a terrierek egy része.
2. A tartás módja
A szabadban tartott vagy sok időt odakint töltő állatok hajlamosabbak a vedlésre, nagyobb a különbség a téli és a nyári bundájuk mennyisége, minősége között.
Hogyan kell gondozni a vedlő állatot?
A vedlés egy egészséges állat számára semmilyen megterhelést nem szabad, hogy okozzon, bár ebben az időszakban némileg felgyorsulhatnak az anyagcsere folyamatok.
Minden nap, de legalább 2-3 naponta kefélje át az állat szőrtípusának megfelelő fésűvel, kefével, masszírozó kesztyűvel annak bundáját. Ez nemcsak a szőr összegyűjtése miatt jó: erősíti a gazdi-háziállat kapcsolatot és serkenti a bőr vérkeringését, ami az állatoknak is legalább olyan jót tesz, mint nekünk.
Érdemes lehet vedlési időszakban beiktatni 1-2 fürdetést vagy kisállat-kozmetikusnál tett látogatást is. Ha nem hordja kiállításokra hosszú szőrű kutyáját, jó ötlet lehet szőrének rövidebbe nyírása.
Ha az állat autóban is szokott utazni, bejáratos a lakásba, vagy egyszerűen csak rendszeresen simogatja, akkor a leggondosabb ápolás ellenére is biztosra vehető, hogy sok szőrszál jut majd az üléshuzatra, a bútorokra, a szőnyegre, a ruhára. Ezért nem csak a vedlő házi kedvencnek van szüksége időnként egy jó kefére, hanem az autónak, vagy a lakásnak is. Ezt tőlünk tudja beszerezni, kattintson a linkre!
Ezekre nagyon fontos a vedlés során odafigyelni!
Ha az állat foltokban, kétoldalt szimmetrikusan kopaszodik, sebeket, piros foltokat lát a bőrén, akkor biztosan nem normál, időszakos vedlésről van szó. Forduljon a lehető leghamarabb állatorvoshoz, mert ez komoly betegségek vagy parazitafertőzések tünete lehet!